Pod vlivem událostí, které v posledních několika letech, a především v několika posledních měsících roku 2022 negativně ovlivnily chod naší společnosti, se v celospolečenské diskusi skloňuje stále více používaný pojem „kritická infrastruktura“. Tento pojem je často zaměňován s jinými, velmi podobnými pojmy, jakými jsou například „technická infrastruktura“ nebo „infrastruktura“.
Pro laickou veřejnost je těžké rozlišovat tyto pojmy. Podobná situace s chybnou interpretací a rozlišením obsahové stránky těchto pojmů mnohdy nastává také v diskusi mezi odborníky a profesionály.
Reakcí na to je cílená snaha o informovanost a rozvoj oblastí kritické infrastruktury ČR, což je obsahem a náplní činnosti neziskové organizace ARPKI (www.arpki.cz), která si stanovila několik stěžejních cílů, mezi něž patří mimo jiné také vzdělávání a výchova personálu a profesionálů v kritické infrastruktuře České republiky a publikační, vědecká a osvětová činnost zaměřená na laickou i odbornou veřejnost.
ARPKI – Agentura rozvoje a podpory kritické infrastruktury, z. s., je technicko-organizační společností, jejíž základním úkolem v rámci kritické infrastruktury je proaktivní a reaktivní řešení situací, které úzce souvisí s ochranou života a zdraví obyvatel, životního prostředí, zvířat a majetku před vznikem a dopady mimořádných událostí a krizových situací, které by zásadním způsobem mohly narušit funkčnost systémů a fungování suverenity svobodného státu v základech demokracie v oblastech kritické infrastruktury.
ARPKI jako odborná organizace, která spolupracuje s vědeckými a akademickými organizacemi, odborníky v různých oborech a profesionály v kritické infrastruktuře, je nositelem informací z oblastí kritické infrastruktury a její snahou je především poskytování odborných názorů, případových studií z praxe v ČR i v zahraničí, pořádání seminářů a konferencí oborově zaměřených na problematiku z oblastí kritické infrastruktury.
Tento článek slouží především jako informační zdroj, který popisuje několik důležitých bodů problematiky vodáren a kritické infrastruktury z hlediska kyberbezpečnosti, a zároveň se jedná o první článek ze série odborně zaměřených článků, které budou řešit propojení technologií, procesů, organizace a ekonomické stránky fungování vodáren s legislativou a exekutivou.
Pro pochopení obsahu tohoto článku je důležité objasnit pojmy a situace, které se úzce dotýkají problematiky vodárenství a zasahují do řídících procesů jednotlivých provozovatelů vodárenských zařízení a technologií, které v případě vzniku mimořádné události mohou ovlivnit funkčnost infrastruktury nebo dokonce fatálním způsobem ohrozit, případně narušit prvky kritické infrastruktury.